Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Falu BS Bandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Falu BS Bandy.
Falu BS Bandy
Följ oss för uppdateringar
I morgon, söndag kl 14.30, tar vi emot Kalix och hälsar er i publiken varmt välkomna till ICANIWILL Lugnet Arena för ännu en viktig match i Bandyallsvenskan.
Nu är det alltså äntligen dags för matchen som inte blev av på annandagen. Den gången lämnade Kalix återbud på grund av sjukdom i laget – men nu ska mötet äntligen bli av.
Uppskjutna matcher på grund av smittspridningen är ett kapitel för sig den här säsongen. Tabellen haltar kraftigt och just Kalix kunde förra helgen spela sina första matcher på en månad.
I veckan hade klubbarna möte med Allsvenska serieföreningen och då togs beslutet att flytta den sista omgången som nu i stället ska spelas en vecka senare, första helgen i mars. Detta för att skapa luft i spelschemat för att få plats med alla matcher som skjutits upp.
Tittar vi rent sportsligt har BS ett tufft läge i botten av tabellen. Just nu tredje sist, på kvalplats. Senast blev det förlust mot serieledaren Lidköpings AIK i en match där BS tyvärr inte kom upp i nivå.
Så en vinst mot tabellnian Kalix i dag skulle betyda oerhört mycket.
Kalix har ett skridskostarkt lag med vasst skytte där det bland annat gäller att se upp med målmaskinen Johan Sundquist. För BS gäller att det skapa tryck i offensiven precis som laget gjorde i segermatchen mot Unik.
BS och Kalix möts igen redan på fredag, då uppe i Kalix.
Nu kör vi, bär fram BS till vinst! BS HEJ!
Foto: Robert Stenerhag
| ISAK - DIV 1 Helenelunds IK (hemma) | 14 dec, 13:15 |
| A-lag Herr Träning | 15 dec, 17:00 |
| U16 Träning | 15 dec, 20:20 |
| A-lag Herr Träning | 16 dec, 17:00 |
| U14 Träning | 16 dec, 18:05 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera